Bağımlılık kişinin bedenen ve ruhen istekleri ve arzularıyla dürtülenmesidir. Bir nesneye yada bir maddeye aşırı ihtiyaç haline bağımlılık deriz. Hayatlarımızı kendi istek ve ihtiyaçlarımızı , yaşadığımız toplumun, coğrafyanın getirilerine göre hareket ederek sürdürürüz.

İhtiyacımız ve gereksinimimiz yönetemeyecek duruma düştüğümüzde ise bağımlılık düzeyine çıkmış oluyoruz. ”Zorunlu Bağımlılık” ise toplumsal bir ihtiyaç ve arzuymuş gibi hissettiren durumdur. Örneğin günümüzde ‘Akıllı Teknoloji’ kullanmanın bir zorunlu dürtü olduğunu görüyoruz. Yaş, ihtiyaç, maddi durum fark etmeden bütün bireylerin ‘Akıllı Teknoloji’ elde etme çabasından söz ediyorum. Giyiminden yada günlük kullanımından kısıtlayarak en son çıkan Akıllı Teknolojiyi yakalama çabası aslında bize birbirimiz tarafından dürtülenen Zorunlu Bağımlılık halidir.
Toplu taşımalarda ayakta duramayıp sırf sosyal medya kullanma amacıyla 2 saat yol çekerek manzarayla fotoğraf çeken emeklilerimize, gözleri ağrıdığı için kitap okumayı bırakıp saatlerce mobil cihazlarda takılı kalan bireyerimiz, sokağa çıkıp oyun kurmak yerine ellerine aldıkları sanal dünyalarda başkalarının hayal dünyasına hapsedilen çocuklarımız, yada tek gereksinimi beslenmek ve büyümek olan (0-3 Yaş) minicik ellere tutuşturduğumuz, zorla tanıştırdığımız bu teknoloji harikası Akıllı Cihazlarımızla kendimizi Zorunlu Bağımlı hale getiriyoruz.

Büyükler için yapılacak çokta bir şey yok fakat henüz kendi iradesini kullanamayan o minicik taze zihinleri köreltmeyelim. Bırakalım düşsünler, ağlasınlar, kendileri oyun kurmayı öğrensinler. Bırakın sokakta gerçek arkadaşlıkla tanışsınlar. Başkalarının hayatlarına ve hayallerine hapsetmeden , özgür fikirler oluşturup kendinden emin bireyler hazırlayalım.