YÖNETMEN ORHAN İLİMDAROĞLU İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE

 

Programımız öğrencilerinden ‘Uzun Yol’ Filmnin yönetmeni Orhan İlimdaroğlu ve aynı filmn senaristi ve başrol oyuncusu Veysel Uravelli ve Muhammed Ali Kibar’ın katılımıyla ‘Yeni Türk Sineması’ konulu söyleyişi gerçekleştirildi.
Söyleşi 08.12.2015 Salı günü 13.30 ile 16.00 saatleri arasında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof.Dr. Ali Rıza Berkem Toplatı Salonunda Programımız öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Programa TBMYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkan Vekili Doç.Dr.Özgü Yolcu, Öğretim Görevlisi Hasan Yaman, Okutman Bahar Söz, Okutman Süha Taşköprülü, Öğretim Görevlisi Şükrü Kara ve program öğrencileri katıldı.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) Elektronik ve Otomasyon Bölümü Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı tarafından düzenlenen söyleşide İstanbul Üniversitesi etkinlikleri kapsamında öğrencilerin ilgi ile takip ettiği söyleşide komedi filmlerinin reyting odaklı gerçekleştirilip izleyici karşısına çıktığı konular ilgi çekti. Yönetmen İlimdaroğlu ‘’ komedi filmleri eski sinemaya göre günümüz sinemasında reyting ve kazanç odaklı gelişiyor ve izleyiciye sunuluyor. Sanat filmleri dram ve bu türden düşünce ile yazılıp izleyiciye sunulan filmler ise artık pekte tutulmadan sıkılarak izleniyor. Sanatı tercih edeceğimize argolu sinemaları tercih eden bir toplum seviyesinden artık uzaklaşmalıyız. Mizahı etik değerleri ile yapmak en güzel komedidir ‘’ diyerek sinema sektörüne önemli bir vurgu yaptı.

Birçok dram ve belgesel türünde kısa metraj filmleri ile ismini duyuran ilimdaroğlu kendi projelerinde dram ve sanat filmleri ile devam edeceğini belirterek ‘’nedense sanat filmlerinin tanıtımları ne kadar yapılırsa yapılsın belli bir kitlesi var. İzleyici kitlesi olarak artık insanların biraz daha derinlemesine düşündürüp yaşam tarzı ve toplumsal yaşantıların ön planda olduğu bu filmleride artık ilgi listesine almalı ‘’ diyerek konuştu.

Genç sinemacılara tavsiyede bulunan konuklar yeni Türk Sineması çerçevesi ile artık Türk Sinemasına bakış açısının yeni vizyon olan sizler sayesinde dahada etkin bir kaliteli sinema olacağını vurgulayarak, sinemanın ülkemizde artık daha çok ilgi ile takip edilip bunun gençler için fırsat olduğunu ve tüm sinemacılarında artık her bir projesini rafta bekletmeden incelemeler ile artık hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.Öğrencilerle sürekli diyalog halinde olan konuklar meraklısı olanlar için örnekler ve karşılaştırmalarla akıldaki soruların cevap odağı oldular. Faydalı ve eğlenceli olan söyleşinin ardından Doç.Dr.Özgü Yolcu, Orhan İlimdaroğlu’na teşekkür pilaketini verdi. Öğrencilerin ilgisi üstüne uzun süren söyleşi fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Tuğba ÇAL

odev

2yeni-microsoft-word-document-2-odev1

               SEKTÖRE İLK ADIM

İstanbul Üniversitesi öğrencilerini sektöre emin adımlarla hazırlıyor. Doç. Dr. Onur AKYOL öncülüğünde hazırlanan programlar Web Tv ile öğrencilerin deneyim edinmesinde önemli ölçüde rol oynuyor. İletişim Fakültesinde bulunan stüdyoda web içerikli televizyon yayıncılığı yapan öğrenciler ilgi duydukları konulara göre program hazırlıyor. Hazırlanan programlar belirli süzgeçten geçtikten sonra You Tube kanalından izleyiciyle buluşuyor. Bunun yanında okulda bulunan ekranlardan da tüm öğrenciler yapılan programlardan haberdar olabiliyor.Akyol sektörde hata yapma payları yok fakat burada hata yaparak öğrenme şansları var. Her program yeni deneyimler elde etmelerini ve sektörde kendilerine güvenmelerini sağlıyor dedi.Öğrencilere temel olarak teknik ve içerik dışında iş disiplinini vermeye çalıştıklarını ifade etti. Bu sektörde ilerlemek isteyen öğrencilerine ilk olarak okula başladıkları andan itibaren bir You Tube kanalı açarak ilgi duydukları konular hakkında içerik yüklemeye başlamalarını önerdi.Öğrenciler buradan sektöre hazır ayrılıyuorlar. Yeni nesil yayıncılık sistemine adapte oluyorlar diyerek yapılan işin önemini ön plana çıkarttı.

Satır içi resim 4